مصاحبه با نماینده طلاب اردکان-شماره چهار

مصاحبه با نماینده طلاب اردکان-شماره چهار

- in اطلاعیه ها, مدیر
1182
۰

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم؛

علیکم السلام و رحمه الله

به عنوان صحبت ابتدایی اگر حرفی دارید بفرمایید.

الحمد لله رب العالمین و صل الله علی محمد و آله الطاهرین و اللعن علی اعداءهم اجمعین. دوماه ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را گذراندیم. ضمن آرزوی قبولی عزاداری های گذشته، ایام مبارک پیش رو را تبریک عرض می کنم. انشاء الله غم و شادی های ما هدفمند و گره گشای عُقد دنیوی و اخروی باشد.

ماه های پایانی دوره چهار ساله ی نمایندگی شماست. علی القاعده مصاحبه با شما سمت سوی گزارش گیری خواهد داشت. آیا فعالیت های این روزهای شما کما فی السابق با جدیت و قوّت ادامه دارد؟

بله؛ وقفه ای در کارهایم حس نمی کنم. البته ایام تبلیغی محرم و صفر و تعطیلات حوزوی باعث شد ارتباط مان با علما و طلاب کمتر باشد و آن به دلیل رعایت ایام سوگواری و عدم حضور بعضی از افراد در قم بود که هنوز توفیق گفتگو صمیمی حضوری با آن ها نداشته ام. ولی در همین ایام بعضی از عزیزان، مشکلات و درخواست هایی داشتند که سعی کردم به نحو احسن پیگیری و انجام وظیفه کنم.

ضمن احترام به نمایندگان گذشته، انصافا نوع فعالیت ها و نحوه ی عملکرد شما به اذعان علما و طلاب اردکانی و حتی یزدی، متفاوت و دلسوزانه تر از دوره های گذشته بوده است. جدیت، دلسوزی، پیگیری، دردسترس بودن، ارتباط صمیمی و فراجناحی بودن از شاخصه ها و نقاط قوت شماست. آیا در دوره ی آینده نیز شرکت خواهید کرد؟

فعلا تصمیم بر عدم حضورم قوت بیشتری دارد.

چرا؟

بالاخره من هم مثل نمایندگان گذشته، بدون هدف وارد این عرصه نشدم؛ اهدافی داشتم که بعضی از آن ها توسط خودم و بعضی توسط دیگران محقق شده و یا درحال انجام است و تعدادی از آن ها فعلا قابلیت عملیاتی شدن ندارد. باید به دیگر افراد نیز اجازه داد شانس خدمت خود را امتحان کنند.

در مصاحبه های گذشته شما از اهدافتان گفته بودید، همه خوب و شایسته بودند. به چه دلیل بعضی از آن ها عملی نشدند؟

اولا؛ یک ایده، هر چند خوب باشد برای تحقق، متوقف بر یکسری اموری است که اشکال در یک قسمت از آن موجب می شود، آن ایده یا به ثمر نرسد یا ناقص انجام شود و بر شما پوشیده نیست، گاهی ضرر تحقق ناقص یک ایده، بیشتر از انجام نشدن آن است.

تنها خوب بودن مجری و مقدس بودن هدف او، در تحقق کارهای شایسته، کافی نیست بلکه پذیرش طرف مقابل نیز موثر است. یک وقت انسان با دلسوزی قصد خدمت دارد ولی طرف مقابل در حسن نیت او شک دارد و با تردیدی که در دل دارد نه تنها خود، پذیرا نیست بلکه چه بسا با قصد قربت، احساس وظیفه کرده و مانع از رسیدن خیر به دیگران می شود.

ثانیا؛ گاهی لازم است سنگ زیرین آسیاب اختلاف، برای جلوگیری از له شدن و شکسته شدن ارزش ها و فضایل فی ما بین، ثابت نماند بلکه همراه با سنگ بالایی بچرخد.

البته ممکن است طرف مقابل قابلیت دریافت را نداشته باشد و یا به هر دلیلی مغرض باشد.

بله؛ ولی ما با نگاه خوش بینانه مطالب را عرض کردیم.

جزاکم الله خیرا؛ آیا احساس نمی کنید برای تکمیل کارهای ناتمام، باید همچنان در عرصه حضور داشته باشید؟

الحمد لله موازی با فعالیت هایی که داشته ام، تحرکات دیگر دوستان نیز رونق بیشتری پیدا کرده و بعضی از کارهای ایشان دقیقا تحقق ایده های اینجانب است. لذا مهم نیست که چه کسی این کار را انجام بدهد. الان به اذعان موافقین و منتقدین، جایگاه نمایندگی ارتقا یافته، جلسات رونق بیشتری گرفته، بعضی از کارهای خوب در دستور کار قرار گفته و رایزنی ها برای حضور فعالین بیشتر شده و ارتباطات، موثرتر و گسترده تر از گذشته شده است.

مقابله شما با مخالفین چگونه است؟

ظاهرا آنچه گفته شد برای شما توهم اختلاف به وجود آورد. لازم شد مطالبی را عرض کنم.

اختلاف لازمه زندگی اجتماعی انسان هاست؛ همچنان که افراد در عوارض جسمی و روحی متفاوند در اندیشه هم مختلفند. بدانید که اندیشه هر شخص محترم است و نباید جز در موارد خاص، تحکمی در تغییر اندیشه طرف مقابل داشته باشیم. گاهی تفاوت در طرز تفکر و روش عمل، موجب رقابت و تحرک و حتی برکت می شود ولی باید توجه داشت این امر تا وقتی خوب است که منجر به تزاحم و درگیری ناسالم نشود.

اجازه بدهید مطلب را با مثالی بیان کنم: اختلاف دما در دو منطقه باعث می شود هوا از منطقه پرفشار به سمت منطقه کم فشار حرکت کند؛ همزمان با صعود هوای گرم هوای سرد جایگزین می شود و این فرایند گردشی، موجب تولید باد ملایم و به تبع آن موجب حرکت ابرها و باروری آنها و تولید باران، حیات زمین های مرده، نشاط روحی، بازگشت امید به دل های خسته، حرکت کشتی ها و … می شود. از همه ی اینها در قرآن به نعمت یاد شده است.

اما همین اختلاف دما اگر زیاد باشد موجب ایجاد جریان شدید هوا و به تبع آن تند بادها، رعد و برق های مخوف، وحشت دل ها، باران های سیل آسا، غرق کشتی ها و خرابی های بسیار می شود که از همه ی آنها در قرآن به نقمت و عذاب اقوام مختلف یاد شده است.

به عبارت دیگر: گاهی ممکن است آنچه مایه نعمت است مایه عذاب و نقمت گردد.

شما به عنوان نماینده از جایگاه حقوقی برخوردارید و علی القاعده کارها باید با محوریت شما انجام شود.

یک نقطه نورانی برای دیده شدن باید اطرافش تاریک باشد. الحمد لله اطراف ما اینقدر روشن هست که ما دیده نشویم.

درود بر شما؛ جنابعالی گفته بودید به عنوان نماینده طلاب، سالی یکی دو جلسه با طلاب خواهید داشت. آیا جلسه ای در دستور کار دارید؟

بله انشاء الله به زودی جلسه ای خواهیم داشت. در مدت نمایندگی ام فقط دو جلسه گرفته ام.

جلسه ای با حضور فرماندار وقت شهرستان جناب آقای اسماعیلی و جلسه ای که سال گذشته به پیشنهاد بزرگان تبدیل به جلسه استانی شد.

قبل از محرم از امام جمعه محترم اردکان خواستم بعد از ایام سوگواری در جلسه ای در قم حضور یابند و در مورد مسائل شهر، باید و نباید ها، نقاط ضعف و قوت و تجربیات خود صحبت کنند.

بنا داشتم چهارشنبه ۸ آذر جلسه را اعلام کنم ولی متوجه شدم دوستان آقای قرائتی حفظه الله رو دعوت کرده اند؛ حضور ایشان مغتنم و رعایت احترام ایشان بر ما لازم. لذا به امام جمعه پیشنهاد دادم جلسه به ۲۲ یا ۲۳ آذر ماه تغییر یابد. البته علاوه بر این، به اهتمام مجمع نمایندگان استان در حال رایزنی برای جلسه استانی در اواخر دی ماه یا اوایل بهمن ماه هستیم. انشاء الله وقتی یکی از زمان های پیشنهادی از طرف آیت الله اعرافی زید عزه مشخص گردید، زمان قطعی جلسه را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

انشاء الله؛ احساس می شود بعضی از کارهای شما با کندی پیش می رود در این خصوص چه توضیحی دارید؟

ترجیح می دهم عقربه کوچک ساعت باشم که حرکتش محسوس نیست ولی با یک حرکت ساعتی را نشان می دهد نه مثل عقربه بزرگ که با کلی حرکت و شتاب دقیقه ای را.

آیا فرد خاصی جهت نمایندگی طلاب مد نظر جنابعالی است یا در این خصوص رایزنی انجام داده اید؟

این را شما بدانید جایگاه نمایندگی نزد نهادهای حوزوی و غیر حوزوی بسیار رفیع است و اساسا نیت موسسین این نهاد بنیادین حوزوی ـ مرحوم امام خمینی (رحمه الله علیه) و مرحوم آیت الله مشکینی (رحمه الله علیه) ـ بسیار عالی تر از آن چیزی است که در اذهان برخی موجود است. این جایگاه اقتضا دارد افرادی شایسته، با همت عالی و نیت و هدفی مقدس، دلسوزانه و فراتر از قیود جناحی و اغراض محقرانه پا به میدان گذاشته و خدمت کنند.

شما از ۲۰ نمره چه نمره ای به عملکرد خود میدهید؟

اجازه بدهید دیگران نمره بدهند. با این حال، مسلما عملکرد خود را مردود نمیدانم. باید توجه داشت در امتحانات، کسر نمره بر اساس تعداد جواب های غلط است. انسان منصف با هر غلط تنها یک نمره از ۲۰ نمره را کسر می کند ولی انسان های غیر منصف با چند اشتباه خوبی های طرف مقابل را نادیده و با لحاظ نمره تجدیدی، مسیر را سد می کنند.

اگر مطلبی به عنوان حسن ختام مصاحبه دارید بفرمایید.

وقتی خمیر نان سنگک داخل تنور پهن می شود، خمیر به سنگ ها می چسبد اما هرچه پخته تر می شود از سنگ ها جدا می گردد. خوشحالم که با درک سختی ها، دریافتم اعتباری به سنگ های به آغوش کشیده نیست و حاضرم لقمه ای باشم برای صحت و قوت بدن های سالم.

فارغ از این مسایل، انتظار داشتم سوالاتی در مورد امور مالی، مثل وجوه دریافتی و پرداختی داشته باشید تا همه بدانند از کجا تامین و چگونه مصرف می شود و خدایی ناکرده بعضی به غلط، مطالب ناصحیح نگویند و متحمل عقوبت های تکلیفی و وضعی آن نگردند.

و همچنین علت عدم حضورم در جلسات دیگران را بپرسید تا جواب ها با قضاوت افکار عمومی سنجیده شود و نقطه ابهامی در اذهان نماند.

بفرمایید گوش می دهیم

اجازه دهید انشاء الله در کانال تلگرام یا سایت مان به نام اردکان ساباط و یا در جلسه ای حضورا و حتی در صورت تمایل در مصاحبه ای دیگر به این گونه مطالب بپردازیم.

انشاء الله

و الحمد لله رب العالمین و العاقبه للمتقین

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *