جلسه طلاب و فضلای استان یزد

جلسه طلاب و فضلای استان یزد

- in کمیسیون طرح و برنامه, مدیر
335
۰

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، آیت الله محمدرضا ناصری در جلسه طلاب و فضلای استان یزد که در مسجد مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم برگزار شد، به روایتی از امام علی علیه السلام در توصیف اهل بیت (ع) اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت در این حدیث فرمودند: «هُم عَیشُ العِلمِ و مَوتُ الجَهلِ یُخبِرُکُم حِلمُهُم عن عِلمِهِم، و ظاهِرُهُم عن باطِنِهِم، و صَمتُهُم عن حِکَمِ مَنطِقِهم/ آنان مایه حیاتِ دانش اند و مرگِ نادانى . بردبارى ایشان شما را از دانششان آگاه مى سازد و آشکارشان از نهانشان و خاموشیشان از گفتار حکیمانه شان».

نماینده ولی فقیه در استان یزد به روایتی دیگر از أمیرالمؤمنین (ع) پرداخت و خاطرنشان ساخت: حضرت فرمود: «اعْقِلُوا الْخَبَرَ إِذَا سَمِعْتُمُوهُ عَقْلَ رِعَایَهٍ لَا عَقْلَ رِوَایَهٍ فَإِنَّ رُوَاهَ الْعِلْمِ کَثِیرٌ وَ رُعَاتَهُ قَلِیلٌ / چون روایتى را شنیدید، آن را بفهمید عمل کنید، نه فقط بشنوید و نقل کنید، زیرا راویان علم فراوان و عمل کنندگان آن اندکند.
امام جمعه یزد تصریح کرد: ما در گفتار، رفتار و آنچه می شنویم یا می گوییم، باید به آیه قرآن عمل کنیم؛ چراکه خداوند متعال فرمود: «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ/ همان کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین آنها پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند».

آیت الله ناصری اظهار داشت: جامعه امروز ما جامعه متفکر نیست؛ جامعه تعقل نیست؛ جامعه شنیدنی هاست و به همین دلیل شاهد برخی مشکلات و معضلات هستیم؛ مشکل جامعه ما مشکل سماع و استماع است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ابراز داشت: امروز جوان ما حرف رادیوی بی بی سی را در کنار حرف رهبر انقلاب گوش می کند؛ اما حرف رادیوی بی بی سی را قبول می کند و عمل می نماید؛ این از مشکلات امروز جامعه ماست.

امام جمعه یزد خاطرنشان ساخت: ما متأسفانه نتوانستیم قدرت تعقل را در جامعه تقویت و پیاده نماییم؛ تفکر در جامعه کم است و همین مسئله سبب برخی بی بصیرتی ها شده است.

آیت الله ناصری در بخش دیگر از سخنان خود به موضوع تربیت جوانان و نوجوانان اشاره و تصریح کرد: بنده ۲۰ سال قبل در جلسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با حضور بزرگان برگزار شده بود، اعلان کردم که حوزه علمیه مسئولیت آموزش و تربیت جوان ها و نوجوان ها را رها کرده است و به سراغ آنان نمی رود؛ ما آموزش و پرورش را رها کرده ایم و در دوران رشد آنان، همراه نیستیم؛ تربیت و دین داری در این دوران اتفاق می افتد.

وی بیان داشت: امروز برخی از دانش آموزان و دانشجویان از دین زده شده اند و طلاب و فضلا باید در این فضاها حضور فعال داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد اظهار داشت: امروز دشمن به دنبال بی دین کردن فرزندان ما هستند و ماندن بدون برنامه در قم جایز نیست و باید هجرت صورت بپذیرد.
امام جمعه یزد ابراز داشت: ایجاد تحول در آموزش و پرورش از وظایف ماست که با حضور در این عرصه محقق می شود.

آیت الله ناصری خاطرنشان ساخت: «تدین»، «تفکر» و «تعقل» سه موضوع مهم در مباحث آموزشی است که باید به آن توجه شود؛ دانش آموزان ما با «بخوان»، «بدان» و «فکر کن» تربیت نشده اند و تعقل در سیستم آموزشی ما وجود ندارد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به سخنان رهبر انقلاب در درس خارج اشاره کرد و گفت: باید تابع رهبر معظم انقلاب بود و هوا و هوس را کنار گذاشت و به مصلحت رفتار نماییم؛ اینکه مطابق نظر خود رفتار کنیم، ولایتمداری نیست.

همچنین در این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین نجیمی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد به ایراد سخن پرداخت و گفت: بنده قریب به سه ماه است که در این سنگر حضور پیدا کرده و تلاش می کنیم ادامه راه مسئولان قبلی را پیموده و برنامه های مناسبی در حوزه تبلیغ و توسعه مباحث تبلیغی استان داشته باشیم.

وی با اشاره به برخی از برنامه ها، ابراز داشت: بناست مدیران ادارات تبلیغات اسلامی به صورت جداگانه خدمت طلاب و فضلا رسیده تا جلساتی را داشته باشیم و متناسب با هر شهرستان، برنامه هایی را داشته باشیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد خاطرنشان ساخت: حمایت از گروه های تبلیغی و توسعه گروه های تخصصی تبلیغ از دیگر برنامه های ماست تا بتوانیم بستر مناسب تبلیغی در دانشگاه ها، مدارس، مهدکودک ها و مساجد به عنوان اصلی ترین پایگاه مهیا گردد.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی تصریح کرد: استان یزد در حوزه گردشگری فعالیت های مناسبی داشته است و در همین راستا برنامه هایی برای گردشگران نیز خواهیم داشت و از ظرفیت طلاب زبان دان در این عرصه استفاده خواهیم کرد.

وی بیان داشت: هماهنگی با حوزه علمیه برادران و خواهران یزد از دیگر برنامه های ماست تا بتوانیم هم افزایی مناسبی میان نهادهای حوزوی فراهم نماییم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد اظهار داشت: تاکنون جلسات متعددی را با مسئولین استان از جمله استاندار و معاونین برگزار کرده ایم تا بتوانیم جایگاه سازمان تبلیغات را ارتقاء داده و فضای استان را برای امر تبلیغ فراهم تر نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی ابراز داشت: ایجاد بانک جامع طلاب و روحانیون استان از دیگر برنامه های ماست تا به این وسیله، ظرفیت طلاب و روحانیون شناسایی شده و از آن به بهترین نحو استفاده نماییم.

وی خاطرنشان ساخت: تهیه شناسنامه روستاها از دیگر برنامه های اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد است تا بتوانیم با مشکلات، معضلات و نقاط قوت آن روستا بیشتر آشنا شده و طلاب و مبلغان بتوانند با شناخت بیشتر و بهتری وارد آن عرصه شوند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد تصریح کرد: ارتقاء جایگاه امام جماعت به امام محله و امام شهر از دیگر برنامه های ماست تا بتوانیم به اهداف برنامه ریزی شده دست پیدا نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی بیان داشت: سازمان تبلیغات، خانه طلاب و فضلاست و نیازمند دریافت انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم تا بتوانیم حرکت رو به جلو داشته باشیم.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *