کمک ۱۸۰ میلیون تومانی اردکانی‌ها در جشن گل‌ریزان – نمایش محتوا

کمک ۱۸۰ میلیون تومانی اردکانی‌ها در جشن گل‌ریزان – نمایش محتوا

- in اخبار شهرستان
168
۰

[ad_1]

۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۰:۴۵

به گزارش اردکان گویا ؛ رضا ذوالفعلی نژاد در مراسم جشن گل‌ریزان در شهرستان اردکان با اشاره به فلسفه تشکیل ستاد دیه گفت: ستاد دیه در سال ۱۳۶۹ توسط شهید لاجوردی پایه‌گذاری شد و در آن زمان به‌صورت شیوه‌نامه‌ای بود که از خیرین و نیک اندیشان برای کمک به افرادی که ناخواسته و با عدم برنامه‌ریزی صحیح و رعایت نکردن اصول و قوانین به زندان معرفی‌شده بودند دعوت کردند به همین دلیل تصمیم گرفته شد ستادی تشکیل شود که بتوانند از طریق کمک‌های مردمی مقدمات آزادی این عزیزان را فراهم کنند و آسیب‌های خانواده‌های آن‌ها را کاهش دهند.
وی افزود: موقعی که یک فرد به زندان معرفی می‌شود هم‌خانواده خود زندانی و هم کسی که براثر اشتباهات این فرد مانند تصادف، حوادث کارگاهی، چک بلامحل، نفقه، مهریه‌های نامعقولی که متأسفانه معمولاً وجود دارد دچار آسیب شده‌اند در معرض خطر و آسیب قرار دارند. به همین دلیل باعث شد که ستاد مردمی دیه تشکیل بشود و یکی از بزرگ‌ترین ستادهای مردمی است که تا امروز موفق بوده است.
مدیرکل زندان‌های استان یزد گفت: در سال ۱۳۷۶ یک ساختار جدیدی برای این ستاد تعریف کردند و این ستاد به‌عنوان مؤسسه یا ستاد دیه و رسیدگی به امور زندانیان جرائم غیر عمد شکل گرفت که در زندان‌های استان هم از سال ۱۳۸۳ این ستاد تشکیل‌شده و تاکنون ۱۲۷۰ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد از زندان‌های استان آزادشده‌اند.
وی اظهار داشت: ما در سال گذشته ده جشن گل‌ریزان را در شهرستان‌های استان برگزار کردیم و یک پویش مردمی و برنامه تلویزیونی ماه مهربانی را با همکاری مرکز صداوسیمای استان داشتیم که آنجا هم کمک‌های مردمی قابل‌توجه بود و قریب به ۲ میلیارد و یک‌صد میلیون تومان از کمک‌های مردمی جمع‌آوری شد که از طریق این کمک‌ها و کمک‌های ستاد دیه مبلغ ۱۰ میلیارد و شش‌صد میلیون تومان برای آزادی ۱۵۶ نفر پرداخت شد.
ذوالفعلی نژاد گفت: برای کمک به هر زندانی که با جرائم غیر عمد به زندان معرفی می‌شود یک کمیته‌ای تشکیل می‌شود و این کمیته تحقیق و بررسی است که شرایط زندگی این فرد را بررسی می‌کنند و وضعیت مالی فرد بررسی می‌شود و بعدازاینکه مقدمات و کارهای اولیه انجام می‌شود در هیئت‌امنای ستاد دیه که متشکل از رئیس‌کل دادگستری و پنج عضو دیگر است تصمیم‌گیری می‌شود که چه مقدار و به چه روشی به این فرد کمک بشود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۶۴ نفر زندانی در استان داریم که جرم ۷۳ نفر از آن‌ها مالی است و ۸ نفر تصادف و مابقی آن‌ها دارای جرائم مهریه و نفقه هستند که بر اساس آن تعهدی که دادند و متأسفانه در پرداخت مهریه و نفقه یا ندارند و یا کوتاهی کردند به زندان معرفی شدند که چشم امید ما به دستان نیک‌اندیش و خیراندیش خیرین است که بتوانیم این زندانیان را آزاد کنیم و برای آزادی آن‌ها مبلغ ۲۵ میلیارد تومان پول نیاز داریم که با برگزاری جشن‌های گل‌ریزان در شهرستان‌ها و پویش مردمی ماه مهربانی مبلغ قابل‌توجهی جمع‌آوری‌شده است.
نایب‌رئیس هیئت‌امنای ستاد دیه استان یزد گفت: خوشحال کردن دل خانواده زندانیانی که هیچ نقشی در ارتکاب جرم و سهل‌انگاری شخص و سرپرست خانواده ندارند ازجمله فرصت‌هایی است که باید از آن استفاده کرد. امروز آسیب‌های اجتماعی این خانواده‌ها متأسفانه زیاد است و به دلیل شرایط اقتصادی که وجود دارد باید به این افراد کمک کنیم که هر چه زودتر از زندان آزاد بشوند چراکه کمک کردن به این افراد، اول کمک به آن خانواده‌ای است که آسیب‌دیده و دوم به آن شخصی که مرتکب جرم شده است.
وی گفت: امسال یازده جشن گل‌ریزان را در شهرستان‌های استان برگزار کردیم و شاهد صحنه‌های بسیار زیبایی بودیم که هرکسی به هر طریقی از کمک کردن دریغ نمی‌کرد. در حال حاضر از شهرستان اردکان ۸ نفر به خاطر جرائم غیر عمد، جرائم مالی و مهریه در زندان‌های استان هستند که برای آزادی این افراد نزدیک به ۱ میلیارد و سیصد میلیون تومان نیاز است.
ذوالفعلی نژاد افزود: یکی از اقداماتی که همیشه انجام‌شده و جزو خیرین بزرگ ستاد دیه محسوب می‌شوند شکات محترم هستند و ما همیشه ۵۰ درصد بدهی که زندانیان دارند از شکات محترم تخفیف گرفتیم و در شهرستان اردکان هم خود شکات نزدیک به ۵۰ الی ۶۰ میلیون تومان تاکنون رضایت داده‌اند و مابقی که مانده ۱ میلیارد و سیصد میلیون تومان است.
وی اظهار داشت: در سال گذشته ۷ نفر از زندانیان اردکان که جرمشان جرائم غیر عمد بود را از زندان آزاد کردیم و مبلغ پرداختی هم حدود ۶۰۰ میلیون تومان بوده است. در سال گذشته ۱۱۰ میلیون تومان توسط شهرستان جمع‌آوری شد که ۵۰ درصد آن وصول‌شده است.
مدیرکل زندان‌های استان یزد در پایان گفت: در مراسم جشن گل‌ریزان امشب به همت خیرین محترم حدود ۱۸۰ میلیون تومان جمع‌آوری شد که می‌تواند با تسهیلات بانکی و کمک‌هایی که از ستاد مرکزی می‌گیریم مقدمات آزادی این عزیزان را در روزهای آینده فراهم کنیم.
انتهای پیام/

[ad_2]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *