مصاحبه با نماینده طلاب اردکان-شماره سه

مصاحبه با نماینده طلاب اردکان-شماره سه

- in اطلاعیه ها, مدیر
1045
۰

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم از اینکه مجددا وقتتان را به ما دادید سپاسگزاریم

بیش از سه سال است که شما نماینده طلاب و فضلای اردکان هستید گذشته خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

علیکم السلام و رحمه الله؛ بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین و صل الله علی محمد و آله الطاهرین

اینجانب نیز از شما که برای تهیه مصاحبه وقت می گذارید و برنامه ها رو رصد می کنید متشکرم. اصولا دیگران باید نسبت به عملکرد افراد نظر بدهند ولی طرح ها و ایده هایی در دستور کار من بود که توانسته بودم نظر موافق بزرگان اردکانی و غیر اردکانی را جلب کنم  لذا  بابت ایده پردازی، داشتن طرح و ایده، ارتباط گیری و مشورت گیری از بزرگان نمره خوبی به خود می دهم اما بابت تحقق اهداف و برنامه ها باید تلاش مضاعفی داشته باشم.

می توانید تعدادی از طرح ها را بیان کنید؟

برنامه هایی مثل حضور علما و بزرگان اردکان در جلسات، تکریم معمرین و فرهیختگان اردکان، حضور حداکثری طلاب در برنامه ها، تدبیر برای معیشت، کارآفرینی برای خانواده طلاب، ارتباط بهتر با مسوولین، حضور هدفمند مبلغین در سطح شهر، مساجد، کارخانه ها و فضاهای عمومی و تفریحی و از همه مهمتر سازماندهی طلاب اردکانی

برنامه های خوبی است ولی به نظر خیلی آرمانی است برای تحقق این برنامه ها چه فعالیت هایی انجام داده اید؟

بله ممکن است این برنامه ها آرمانی باشد ولی دور از دسترس نیست. با حمایت دوستان، تلاش بیشتر و رفع سوء تفاهم ها ان شاء الله محقق خواهد شد.

چه سوء تفاهمی؟

از ابتدا برای تغییر در بعضی از امور وارد گود نمایندگی شدم، چند چیز را نقطه ضعف جلسات ماهیانه می دیدم: حضور کمرنگ طلاب مخصوصا بزرگان در جلسات، فراموش شدن بعضی از بزرگان اردکانی، اکتفا به حداقل های یک جلسه که همان دورهمی و استماع سخنان یک خطیب بود، خالی بودن جلسات از ایده، نبود سازماندهی کلی طلاب، عدم رصد وضعیت  طلاب از جهت درسی و معیشت و فعالیت های اجتماعی، ارتباط ضعیف با مسوولین شهر و به تبع آن جدایی بدنه حوزه از مردم و مسوولین، عدم هماهنگی در فعالیتهای تبلیغی و تشدید رویکرد سیاسی ناشی از جریان چپ و راست؛ برای رفع این نواقص  ابتدا وارد هیات رییسه داخلی جلسات ماهیانه شدم. نوع عملکرد ایشان برایم رضایت بخش نبود و با اهداف من فاصله داشت لذا برای اینکه آزادی عمل بیشتر و فعالیت گسترده تری داشته باشم برای نمایندگی نامزد شدم و الحمد لله مورد لطف و اعتماد دوستان واقع شدم. از همان آغازین روزها در راستای تحقق اهداف شروع به رایزنی و فعالیت کردم.

جهت ارایه اهداف و مشورت گیری و اطلاع رسانی برنامه ها، با بزرگان و علما و مسوولین جلسه گرفتم. در انتخاب افراد، ملاک من به هیچ وجه خط و خطوط سیاسی نبوده و نیست و یا به عبارت واضح تر فرا جناحی بوده ام؛ چرا که یکی از مشکلات آن زمان و حال حاضر را خط کشی های غیر متعارف می دانسته و می دانم. اساس سوء تفاهم ها را از این ناحیه می دانم؛ زیرا بعضی، این نوع ارتباط گیری را نمی پسندند.

شما قائل به جناح بندی های سیاسی موجود نیستید؟    

نه تنها جناح بندی و احزاب را رد نمی کنم بلکه قائلم هر چه احزاب بیشتر باشند فضای رقابت بهتر و بازتر فراهم می شود و باعث رشد و تعالی جامعه خواهد شد. در یک رقابت سالم هر کدام با طرح و ایده منحصر به خود، در کنار هم، برای رسیدن به اهداف و سیاست های کلی نظام تلاش می کنند.

طبیعی است که هر کدام از احزاب، برنامه و سیاستی مجزا از دیگری داشته باشند و الا دوئیت و انفکاک حزبی معنا ندارد. تا اینجا این اختلاف دیدگاه سازنده است اما اگر منجر به طرد کلی و تخریب طرف مقابل گردد، قطعا نتیجه ایی عکس و مخالف سیاست های کلی خواهد داشت. معتقدم وکیلی که وکالتی را قبول می کند که موکلینش از احزاب مختلف هستند بالطبع به حکم عقل و وجدان سالم باید فراجناحی عمل و با حفظ منافع مشترک و مطابق سیاست های کلی نظام گام بردارد. این چیزی است که انتظار داشتم دوستان بیشتر درک کنند.

مسوولین به دلیل اطلاع ازهمین سیاست و اعتقادتان با شما ارتباط گرفتند؟

خیر، بلکه همان طور که پیش تر گفتم ابتدا من با علما و مسوولین ارتباط گرفتم، همان گونه که به سراغ مسوولینی که به جناح راست شناخته می شوند رفتم، به سراغ مسوولینی که به چناح چپ نیز شناخته می شوند، رفتم. به هر دو طرف گفتم اعتقادتان برایم محترم است ولی ما کارهایی داریم که امیدوارم به دور از بازی های سیاسی بتوانم با همدیگر در راستای اهداف مشترک گام برداریم.

آیا هنوز هم این رابطه ادامه دارد؟

بله، مرتب با علما ارتباط دارم کارهای انجام شده را به ایشان گزارش می دهم و نسبت به برنامه های در دست اقدام با ایشان مشورت می کنم. و این ارتباط کما فی السابق با مسوولین شهرستان نیز ادامه دارد. همین ایام عید امسال(۱۳۹۶) که به شهرستان رفته بودم با خیلی از مسوولین در منزل ایشان یا اداره یا منزل ما دید و بازدید و جلسه داشتم.

فعلا اولویت برنامه کاری شما چیست؟

نگرانی دغدغه من به دو امر بیشتر از دیگر امور است؟ یکی مربوط به قم و دیگری مربوط به شهرستان است.

الحمد لله اردکان در سال های اخیر پیشرفت های خوبی در عرصه صنعت داشته است اما کمتر به چالش های فرهنگی و اجتماعی همزاد با صنعت اندیشیده شده است. مسوولین کار خود را خوب انجام داده اند و ما که متولیان اصلی فرهنگ شهر هستیم نتوانسته ایم همراه با صنعت، برنامه جامعی داشته باشیم که به اعتقاد اینجانب متاسفانه بعضی مرزبندی های سیاسی مزید بر علت بوده است.  دو سال قبل با التفات به این مطلب، با هماهنگی ائمه جمعه اردکان و میبد در راستای انذار به این معزل، جلسه ای مشترک بین طلاب اردکان و میبد و با حضور مسوولین دو شهربا موضوع « چالش های فرهنگی پیش روی مجامع رو به رشد صنعتی» برنامه ریزی شد که متاسفانه محقق نشد.

چرا؟

بماند؛ هدف، انذار به این چالش بود که به گمانم این مهم، به صرف اعلام عنوان جلسه تا حدودی محقق شد و لو اینکه اصل جلسه انجام نشد. ما خواستیم هر دو شهر حضور داشته باشند تا اولا، دل های طلاب اردکان و میبد و همچنین مسوولین و روحانیت بیش از پیش به هم نزدیک شود ثانیا، چالش فرهنگی، که مشکل مشترک دو شهرستان همجوار بود مورد بررسی، هم اندیشی و چاره اندیشی قرار گیرد. مضافا اینکه، با توجه به موضوع جلسه، هم باید متولیان فرهنگی حاضر می شدند و ارائه نظر می نمودند و هم متولیان صنعتی دو شهرستان بلکه استان یزد.

نگرانی شما نسبت به قم چیست؟

من معتقدم افرادی که توفیق سربازی امام زمان (روحی و ارواحنا له الفدا) را دارند مورد عنایت ایشان بوده و براساس یک ویژگی نهفته ممتازی که داشته اند، گزینش شده اند. ولی شما مستحضرید همانگونه که استعداد و توانایی افراد، مختلف است، طرق تبلیغ و ایفای رسالت طلبگی و سربازی امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز متفاوت است. عنایت به این شاخصه می طلبد طلاب، هدفمند، سازماندهی شده و هر کس به فراخور توانایی و استعدادش فعالیت نماید.

پایتخت نشر معارف متعالی اهل بیت (سلام الله علیهم اجمعین) قم است؛ تا امور طلاب در اینجا ساماندهی نشود ما در جاهای دیگر توفیقات چشم گیری نخواهیم داشت.

بعد از این مقدمه باید عرض کنم: متاسفانه در حال حاضر ملاک عرفی یک طلبه موفق، داشتن صدای خوب برای خواندن روضه و سخنرانی و یا استادی حوزه است و این امر باعث شده کسانی که در این زمینه توفیقاتی نداشته اند، دچار سر خوردگی و ضعف اعتماد به نفس شوند.

حال اگر برنامه ای تدوین گردد که هر طلبه براساس استعداد و توانایی خود در عرصه های دیگر نیز قدم بردارد، علاوه بر اینکه تمام خلاء های معرفتی پوشش داده می شود، حس عزتمندی و اعتماد به نفس در همه طلاب تقویت و حوزه ای ایده آل و توانمند و پاسخگو به تمام نیازهای جامعه خواهیم داشت.

طرح شما برای رفع این نقصه چیست؟

برای این کار، فعلا هفت کمیسیون یا گروه تخصصی در نظر گرفته شده است. ان شاء الله تمام طلاب براساس علاقه و توانمندی خود جذب یکی از این کمیسیونها می شوند و به صورت هدفمند و تخصصی به فراخور نیاز جامعه فعالیت خواهند کرد. البته برای شکل گیری این کمیسیون ها کارهای مقدماتی نیاز بود که با راهنمایی و همراهی بعضی از اساتید و فرهیختگان این مقدمات انجام شده است و حتی در حال حاضر کمیسیون اقتصادی رسما کار خود را شروع کرده و کمیسیون پژوهش در حال رایزنی و شکل گیری است.

براساس این طرح، به مرور زمان کمیسیون ها با یک رییس موقت تشکیل می شوند. بعد اعضا بین خودشان یک رییس و نایب رییس و منشی انتخاب می کنند و هر کمیسیون براساس سیاست های کلی که توسط کمیسیون طرح و برنامه ابلاغ می شود رسما برنامه ریزی و فعالیت خواهند کرد. وقتی کمیسیون ها شروع به فعالیت بکنند جلسات ما با موضوع و هدفمند و مثمر ثمر و با حضور حداکثری خواهد بود؛ البته قطعا این جلسات تخصصی، منافاتی با جلسات عمومی دیگر نخواهد داشت.

آیا فکر می کنید در این زمان باقی مانده تا پایان دوره نمایندگی شما، فرصت کافی برای تحقق طرح هایتان دارید؟

به بعضی از دوستان گفته ام هرکس که بتواند گوشه ای از کار را بر عهده بگیرد و به جلو ببرد، مطلوب است چنانکه گاهی اوقات قسمتی از کارها توسط بعضی از علاقمندان و رفقای فعالمان انجام می گیرد. اینکه من باشم یا نباشم مهم نیست ان شاء الله عزیزان مطابق شرایط و نیاز کنونی جامعه ملی و بین المللی، به اهمیت و ضرورت سازماندهی افراد و ساماندهی برنامه ها بیش از پیش واقف و در این راستا همتی مضاعف خواهند نمود.

ان شاء الله؛ ما از دأب شما مطلعیم، با وجود اینکه شما خیلی دنبال هیاهو و بزرگ نمایی فعالیت هایتان نیستید از اینکه وقت گذاشتید و با حوصله به سوالات ما جواب دادید ممنونیم. آیا حرفی به عنوان حسن ختام جلسه دارید؟

دو نکته را قابل ذکر و تاکید می دانم: اول اینکه چنانکه قبلا نیز متذکر شدم از کمک و یاری دوستان در خصوص تشکیل کمیسیون ها و ساماندهی امور طلاب استقبال می کنم. و دوم اینکه اعلام برنامه ها و جلسات و اعلامیه ها، توسط بنده تا به حال و بعد از این نیز از سه طریق انجام شده و می شود ۱ـ کانال تلگرامی اینجانب به نام نماینده طلاب و فضلای اردکان ۲ـ سایت اردکان ساباط (سامانه ارتباط با طلاب) ۳ـ سامانه پیامک کوتاه به شماره اختصاصی ۵۰۰۰۲۰۶۰۱۵۰ یا شماره عمومی ۵۰۰۰۲۰۶۰۳۹۹۸۶۵ و چنانچه تغییری در نحوه اطلاع رسانی اتفاق بیفتد حتما آنرا به اطلاع دوستان و سروران عزیز خواهم رساند.      و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *