مصاحبه با نماینده طلاب اردکان-شماره دو

مصاحبه با نماینده طلاب اردکان-شماره دو

- in اطلاعیه ها, کمیسیون اقتصادی, مدیر
1075
۰

بسم الله الرحمن الرحیم

مصاحبه با حجت الاسلام علی دهستانی، نماینده محترم طلاب و فضلای شهرستان اردکان

شنیده شده شما با ریاست بانک قرض الحسنه رسالت جلساتی داشته اید. هدف از تشکیل این جلسات چه بوده است؟

جهت خدمت رسانی به طلاب و استفاده از ظرفیت نهاد های خدمت رسان و حمایت از فرهنگ قرض الحسنه، چندین جلسه با ریاست شعبه مرکزی بانک قرض الحسنه رسالت قم، جناب آقای جعفر زاده و دیگر مدیران بانک داشتم. که منجر به توافق با بانک گردید.

چرا بانک قرض الحسنه رسالت؟

ظاهرا بانک رسالت تنها بانک ایران است که بر اساس سیاست قرض الحسنه تاسیس شده و بعد از گذشت زمان، به اذعان عرف، تاکنون از آن اهداف عدول نکرده است. تعامل بانک رسالت با اشخاص حقیقی و حقوقی، جذب سرمایه و پرداخت وام و تنوع فعالیت های مشترک و گروهی آن نسبتا مطلوب است، به گونه ای که یکی از مراکز مورد عنایت مجمع نمایندگان طلاب جهت خدمت رسانی، بانک رسالت است.

نتیجه توافق شما چه بود؟

طبق توافق با بانک برای حمایت از سنت قرض الحسنه، کانونی به نام آیت الله العظمی فاضل اردکانی افتتاح گردد.

بر اساس ضوابط معهود، اعضای این کانون باید حداقل سی نفر باشند. کانون آیت الله فاضل اردکانی ضمن اعلان حمایت از سنت نیک قرض الحسنه و ترویج آن جهت دستیابی به اهداف:

  • نهادینه کردن فرهنگ قرض الحسنه اسلامی
  • مشارکت در فعالیت جمعی و گروهی
  • استفاده بهینه و مدیریت پول های مصرفی ماهیانه افراد گروه به صورت تشکیلاتی
  • تقویت قدرت خرید طلاب
  • برخورداری از تسهیلات آسان

تفاهمنامه را با بانک رسالت امضا نموده است.

شما قبلا نیز در راستای این اهداف تفاهم نامه ای را با مدیرعامل صندوق قرض الحسنه مرکز خدمات امضا نموده اید. چه امتیاز ویژه ای در بانک رسالت دیدید که تفاهم نامه دومی را با این بانک امضا کردید؟

پرداخت های مرکز خدمات بر اساس سپرده و پول های مسدودی انجام می شود ولی در بانک رسالت پول های جاری اعضا در یک گردش مالی واحد مدیریت می شود به گونه ای که افراد مثل گذشته از موجودی خود جهت هزینه های جاری استفاده می کنند ولی گردش مالی مجموع پول های خرد، امتیازی را برای گروه به وجود می آورد و علاوه بر این امکان خرید اینترنتی برای اعضا فراهم است که در مشارکت با مرکز خدمات این امتیاز نبود.

می شود بعضی از امتیازات را بیان کنید؟

  • پرداخت وام قرض الحسنه به اعضا کانون که تا به حال از هیچگونه امتیازی برخوردار نبوده اند.
  • امکان دریافت وام های سنگین تا سقف سی میلیون تومان بر اساس کارکرد و گردش مالی گروه.
  • تسهیل در پرداخت و اخذ ضمانت وام با پشتیبانه گروه.
  • دریافت وام با اقساط بلند مدت برای خرید ارزان از فروشگاه اینترنتی تا سقف سی میلیون تومان.

آیا شما از طریق مجمع نمایندگان طلاب با بانک رسالت ارتباط گرفته اید؟

نه؛ یکسال پیش اینجانب به عنوان معاون فرهنگی امام جمعه محترم پردیسان حضرت حجت الاسلام و المسلمین قوامی برای رفع دغدغه ایمه مساجد پردیسان مبنی بر ارایه خدمت و مساعدت مالی به افراد نیازمند محله، با آقای حسن زاده که الان مدیر بخش کانون های حمایت از سنت قرض الحسنه در بانک رسالت قم است، جهت تشکیل این کانون ها در مساجد پردیسان رایزنی انجام دادم. اولویت کارهای نمایندگی تا الان مجالی برای ورود و تشکیل این کانون برای طلاب و فضلای اردکان فراهم نکرده بود.

از سعی و تلاش دل سوزانه شما سپاس گزاریم. آیا تمام اعضا باید در بانک رسالت حساب داشته باشند؟ و آیا اگر قبلا حساب داشته اند نیاز به افتتاح حساب جدید است؟

از اظهار لطف شما ممنونم؛ بله؛ تمام اعضا باید در بانک رسالت افتتاح حساب نمایند و حساب های قبلی کافی نیست.

یعنی تمام اعضا باید شخصا به بانک رسالت مرکزی رجوع کنند؟

چنانکه اطلاع دارید برای افتتاح حساب، افراد باید با اصل کارت ملی و شناسنامه و کپی آن شخصا به بانک رجوع و فرم های مخصوص را تکمیل نمایند ولی طبق توافق انجام شده برای سهولت کار، رابطی از بانک و از طرف کانون جهت حضور در مکانی غیر از بانک، انتخاب و معرفی گردید.

رابط شما برای این کار چه کسی است؟

اینجانب از طرف کانون، حجت الاسلام شیخ روح الله ترابی را به بانک معرفی کردم. بانک ایشان را به عنوان راهنما و اینجانب را به عنوان راهبر می شناسد.

علاقه مندان برای پیوستن به گروه باید چه کاری را انجام دهند؟

دوستان می توانند برای افتتاح حساب با آقای روح الله ترابی یا اینجانب تماس بگیرند تا در زمان و مکانی مشخص با ارایه ی کپی کارت ملی و شناسنامه و تکمیل فرم های مربوطه و مبلغ ده هزار تومان جهت افتتاح حساب و صدور کارت بانکی اقدام نمایند.

آیا اعضا باید حتما طلاب اردکانی باشند؟

هرچند ما اینکار را برای خدمت رسانی به طلاب اردکان انجام داده ایم، اما طبق توافق، حضور همسران و فرزندان طلاب و حتی غیر طلاب بلامانع است.

در پایان نکته ای هست که بخواهید بیان کنید؟

کانون ما اولین کانون طلبگی است که توسط نماینده طلاب تشکیل شده است. اینجانب تلاش میکنم برای افزایش بهره مندی از امتیازات این مشارکت با علما و متمولین اردکانی رایزنی کنم تا ایشان را متقاعد نموده و دعوت به حضور در گروه نمایم.

کسانی که در طرح شرکت می کنند، نباید دغدغه ای داشته باشند چراکه حتی بر فرض محقق نشدن آنچه که هدف بانک و ما است چیزی از دست نخواهند داد. لذا اینجانب بدون نگرانی به عزیزان طلبه توصیه میکنم با مشارکت خود ما را در جهت حمایت از سنت قرض الحسنه و خدمت رسانی به طلاب نیازمند یاری نمایند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *