سیاست، فرهنگ، صنعت

سیاست، فرهنگ، صنعت

- in کمیسیون پژوهشی, مدیر
1029
۰

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین لا سیما بقیه الله الاعظم روحی و ارواحنا له الفداء

بی تردید در کنار رشد و توسعه صنایع و ارتقاء وضعیت اقتصادی و معیشتی قاطبه مردم شهرستان اردکان و همچنین حضور قشر عظیم مهمانان مهاجر و اتباع غیرایرانی با فرهنگ‌های مختلف، همت مضاعف مسوولان را جهت غنی سازی و پرورش مسایل فرهنگی و اجتماعی می‌طلبد، زیرا کم توجهی به آن می‌تواند شهرستان را با چالش‌های فرهنگی و اجتماعی عدیده ای مواجه کند که  قطعا درمان آن بعد از مواجه با آسیب، به مراتب سخت تر از پیش‌گیری آن خواهد بود.

اجرای ضعیف و بعضا موازی‌کاری فرهنگی می‌طلبد طرح جامعی جهت پیش‌گیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، در برنامه‌‌های توسعه فرهنگی اجتماعی شهرستان تدوین شود.

در تاریخ ۲۱ فروردین ۹۵ در جلسه گروه فرهنگی حامیان ولایت طلاب و فضلای اردکان در قم حضور یافتم. مدعو جلسه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بود.

ایشان از نوع تعامل و همکاری حوزه با نهادها و ارگان‌‎ها علی الخصوص شورای شهر گلایه داشته و همان‌جا اعلام کردند که اگر طرح و ایده خوب فرهنگی از طرف مجمع طلاب و فضلای اردکان ارائه شود، استقبال کرده و جهت اجرایی‌شدن، از آن حمایت می‌کنیم.

در مدت حضور ایشان در قم دو جلسه خصوصی داشتیم. در آن جلسات مقرر شد تا چند ماه آینده مجمع طلاب و فضلای اردکان به ریاست اینجانب طرح‌هایش را ارائه دهد. این را به فال نیک گرفتم و به‌عنوان نماینده طلاب و فضلای شهرستان در راستای وظایف نمایندگی‌ام، ابتدا گروههایی که به صورت پراکنده مشغول فعالیت بودند ذیل اساسنامه مجمع نمایندگان قم سازماندهی نمودم تا فعالیتهای فرهنگی طلاب متمرکز و هدفمند گردد.

تعدادی از طلاب پرتلاش و خوش‌ذوق را دعوت و درخصوص این موضوع با آن‌ها مشورت کردم. مقرر شد ابتدا مسائل اجتماعی و فرهنگی شهر آسیب‌شناسی تخصصی شود و بعد از شناخت آسیب‌ها طرح‌های مبتنی بر آن به ارگان‌های مربوطه پیشنهاد گردد.

رؤسای ادارات و مسئولان امور اجتماعی فرهنگی شهر را بر این مهم مناسب دانستیم. ایام تابستان و ماه مبارک رمضان را مغتنم دانسته و منزلی را در خیابان شهید مطهری اجاره کردم و از دوستان خواستم با تلاش و تدبیر و بدون هرگونه حاشیه‌ای در این زمینه همت نموده و نتیجه جلسات را گزارش نمایند.

الحمدلله بعد از سه ماه تلاش مستمر، گزارش تفصیلی جلسات آماده گردید، انصافا استقبال مسئولین محترم شهرستان و اجابت نمودن دعوت مجمع طلاب ستودنی بود و این را نشانه دغدغه مبارک ایشان یافتم. بیش از ۲۰ نفر از مسئولین و رؤسای ادارات و مراکز مختلف با حضور خود در ساختمان مجمع طلاب اردکان ضمن اعلام همکاری نشان دادند نسبت به مسائل شهرستان بی‌تفاوت نیستند.

هر یک،‌ از زاویه دید مسئولیت خود انگشت رو نکات مثبت و منفی فرهنگی شهر گذاشته بودند. هرچند ایده تمام مسئولین از منظر فردی مغتنم است، ولی نگاه جمعی به مجموعه فرمایشات و نظرات آقایان افق جدیدی را می‌گشاد که از نگاه تیزبین فرهیختگان مستور نخواهد ماند.

چندین روز وقت صرف شد، تا طرح‌های فرهنگی و اجتماعی از  لابه‌لای مباحث مدعوین استخراج و ضمیمه گزارش جلسات گردد.

در اینجا لازم می دانم نکاتی را متذکر شوم:

  1. مطمئنا آن‌چه از مسئولین در این مجموعه طرح شده، تمام نظرات کارشناسانه ایشان نیست و تبیین نقطه‌نظرات ایشان فرصت بیشتری را می‌طلبد.
  2. آن‌چه در پایان نوشتار به عنوان طرح آمده، همه با نگاه مجموعی و از لابه‎لای مباحث مطروحه در جلسات استخراج شده است و سعی شده از اظهارنظر شخصی پرهیز شود؛ هرچند بررسی دقیق میدانی و علمی آن خالی از وجه نیست و تلاش و همت پژوهشی مضاعفی را می‌طلبد.
  3. انتظار می‌رود صاحبان اندیشه و ایده طرح‌های مطروحه را مورد مداقه قرار داده و نقطه‌نظرات خویش را متذکر شوند. مراکز علمی پژوهشی در راستای غنی‌سازی مطالب همت گمارده و موضوع پایان‌نامه و تحقیقات دانش پژوهان را به طرف آن سوق دهند.
  4. امیدوارم امام جمعه محترم حجت الاسلام و المسلمین سید اسماعیل شاکر به عنوان رییس شورای فرهنگ عمومی، همچنین نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی آقای دکتر تابش، پیشنهادات فرهنگی ارایه شده را مد نظر قرار داده و جهت سازماندهی امور فرهنگی از تمام ظرفیت های موجود به شکل هدفمند و منسجم استفاده نمایند.

اینجانب در پایان از تمام حضرات گرامی، مسئولین فرهنگی، اداری، رؤسای دانشگاه، علمای عظام، طلاب و فضلا خصوصا‌ فرماندار،‌ شهردار و اعضای شورای شهر اردکان کمال تقدیر و سپاس را دارم و از همه طلاب دغدغه‌مند و دلسوز و پرتلاش که با صرف وقت و نیرو و با مطالعه و رصد امور فرهنگی اجتماعی شهر ما را در خلق این اثر یاری رسانده‌اند سپاسگزارم.

و من الله التوفیق و علیه التکلان

علی دهستانی اردکانی

نماینده طلاب و فضلای شهرستان اردکان

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *