این همه گرانی و کاهش تورم به رقم کم‎سابقه ۸ درصد؟ – نمایش محتوا

این همه گرانی و کاهش تورم به رقم کم‎سابقه ۸ درصد؟ – نمایش محتوا

- in اخبار شهرستان
122
۰

[ad_1]

۱۳۹۷/۰۳/۴ ۱۳:۰۰

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ مرکز آمار ایران گزارش داد، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٧ به ۸ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۸٫۱ درصد) ۰٫۱ واحد درصد کاهش نشان می دهد.

بنابراین گزارش، در اردیبهشت ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (۱۰۰=١٣٩۵) به ١١۴,١ رسید که نسبت به ماه قبل ١.١ درصد افزایش نشان می دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٨.٣ درصد می باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٨.٣ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (٧ درصد) ١.٣ واحد درصد افزایش یافته است.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰٫۸ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۱٫۲ درصد افزایش نشان می دهد. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه سال ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ۱۰٫۶ و ۷٫۱ درصد می باشد.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در اردیبهشت ماه ١٣٩٧ به عدد ١١۴,١ رسید که نسبت به ماه قبل ١.١ درصد افزایش نشان می دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٨.۶ درصد و نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ماه جاری برای این دسته از خانوارها ٨,١ درصد می باشد.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در اردیبهشت ماه ١٣٩٧ به عدد ١١۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۹ درصد افزایش نشان می دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶.۶ درصد و نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ماه جاری برای این دسته از خانوارها ٧,٩ درصد می باشد.

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت ها نسبت به ماه قبل مربوط به اقلام گوشت گوسفند، موز، کاهو، کرفس و کشمش پلویی می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» اقلام طلای ١٨ عیار، گوشی تلفن همراه، قطعات و لوازم جانبی کامپیوتر بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین کاهش قیمت ها نسبت به ماه قبل مربوط به اقلام گوجه فرنگی، سیب زمینی و خیار باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» کاهش قیمت محسوسی وجود نداشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٧ برای دهک های مختلف هزینه ای از ٨,٣ درصد برای دهک چهارم تا ٧.٩ درصد برای دهک دهم است.

گزارش مرکز آمار ایران از کاهش نرخ تورم به ۸ درصد در اردیبهشت ماه امسال در حالی است که مردم در طی دو ماه اخیر شاهد انواع و اقسام گرانی ها از دلار و سکه و طلا گرفته تا مسکن و خودرو و لوازم خانگی و کالاهای اساسی بوده اند.

[ad_2]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *